FABRYKA to zespół założony w 2004 roku w Warszawie, z inicjatywy wokalisty kompozytora i autora tekstów - Sylwestra Domańskiego. Łączy klasyczny rock z brzmieniami elektronicznymi i poezją. Tworzy muzykę do własnych słów, jak i do wierszy takich poetów jak: Wyspiański, Baczyński, Gajcy, Szczepański. Wszystko zaczęło się od cytatu fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, który pochodzi z debiutanckiej płyty Fabryki - “Rock Fantastyczno-naukowy”.

Na EP-ce “Coś się stało” - zespół umieścił muzykę do słów bydgoskiego poety Piotra Kubiaka, poświęconych Polsce początku lat 80-tych. W roku 2013 formacja brała udział w programie „Must Be The Music”, ma za sobą szereg niezależnych koncertów rockowych oraz cykl kilkunastu występów z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, czy Święta Niepodległości. Fabryka była gościem Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, a pod koniec października 2016 roku Narodowe Centrum Kultury wydało najnowszą płytę zespołu “Sierpień” z poezjami Baczyńskiego, Gajcego i innych poetów pokolenia „Kolumbów” zilustrowane muzyką rockową. Wydawnictwo odwołuje się do naszego dziedzictwa narodowego, przypomina wybitnych poetów, promuje bogaty język polski, oddziałuje na świadomość historyczną popularyzując patriotyzm bez patosu i egzaltacji

W 2019 roku zespół zagrał 9 koncertów w ramach trasy koncertowej "Muzyczna lekcja historii", podczas której prezentowane były utwory z kilku wydawnictw zespołu, jako historyczna podróż przez ostatnie stulecie naszej historii. Pod koniec roku, dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej O/Szczecin, ukazała się EP-ka "Janek" przypominająca tragiczne wydarzenia w kopalni 'Wujek". W 2020 roku lider zespołu wydał solową płytę "Amore" z poezjami o miłości. Rok 2021 to powrót zespołu do studia... Na początku grudnia Fabryka wraca z nową płytą - "Dziwny stan". Tym razem dzięki szczecińskiemu oddziałowi IPN nagraliśmy płytę na 40 rocznicę stanu wojennego. Płyta przywołuje odczucia i myśli Polaków z tamtego czasu. Album został zrealizowany w legendarnym Izabelin Studio i zawiera 11 piosenek - w większości do anonimowych poezji z początku lat osiemdziesiątych.


Fabryka

Łukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe
Sławek Kazulak -perkusjaSly Domański - wokal, programowanie
Jaruś Krzyżaniak - gitary
Wojtek Ruciński - gitara basowaDOMANSKY

Olaf Szczełuszczenko - gitara
Łukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe
Sylwester SLY Domański - wokal,
Sebastian Chilewski - perkusja,
Błażej Kucman - gitara basowa,

Dotychczas wydaliśmy:
FABRYKA
CD "Rock fantastyczno-naukowy" (2011)
EP "Coś się stało" (2011)
CD "Sierpień" (2016)
EP "Janek" (2019)
CD "Dziwny stan" (2021)

DOMANSKY
CD "Amore" (2020)

EP "Marzą mi się święta" (2020)